FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek
Hírek : Gőzerővel kutatnak a makói gázmezőkön

Gőzerővel kutatnak a makói gázmezőkön

  2007.02.26. 08:11

A Falcon Oil and Gas Co. magyarországi cége, a TXM Olaj és Gázkutató Kft. - az elmúlt hónapok során nyert geotechnikai adatok alapján - folytatja a földgázkutatási tevékenységet a „Makó árok” védnevű területén, közölte Szabó György, a TXM Kft. ügyvezetője.

Hamarosan megkezdődik a Makói árok nevű földtani szerkezet gerincén lemélyített kutak - köztük a rekord mélységű, 6.085 méter mély Makó-7. jelű kút - úgynevezett rétegserkentése és kiképzése az erre a célra üzembe helyezett technológiával.

A "nem hagyományos" (BCGA) földtani szerkezetben található gázvagyon mennyisége meghaladja az 1.500 milliárd köbmétert. Ezt független szakértők döntően a "Szolnok" geológiai megjelölésű formáció becsült gázvagyonára alapozzák: ebben található a készlet csaknem 80 százaléka.

A társaság a Szolnok formációban 3.500-4.500 méteres mélység-tartományra megsokszorozza a kutak számát. A cél az, hogy a fúrási költségek kutanként átlagosan 10 millió dollár (mintegy kétmilliárd forint) alatt maradjanak, és a kiképzés ráfordításai se érjék el a hétmillió dollárt.

A nem hagyományos (BCGA) földtani szerkezetben alkalmazott, a hagyományostól eltérő szakmai szemléletű és irányú rétegrepesztés célja, hogy a gázt ne csupán egyes rétegekből, hanem - a repesztés nyomán - egymással összekapcsolódó áramlásokból nyerjék ki.

Az Egyesült Államokon kívül csak itt kísérleteznek ezzel a módszerrel, az úgynevezett tömött geológiai rendszerek megcsapolására. A feladatban önmagában nem is a nagy mélység, hanem a bizonyos pontokon jelentkező közel 250 Celsius fokos hőmérséklet jelenti a fő kutatás-technológiai kihívást.
Siker esetén ez a fajta megcsapolás vezethet el a kitermelésre kész állapotig.

Korábban a Szabó György úgy nyilatkozott, hogy a gázmező a jövő év végére kerülhet kitermelés-közeli helyzetbe, amennyiben teljesülnek a szakmai várakozások. Szerinte a tény, hogy a Falcon már "megelőle-gezte" a leendő termelő-vezeték kiépítését, azt is jelenti, hogy a kanadai cég biztosra megy. Siker esetén a makói árok legalább 100 évre biztosíthatja Magyarország földgáz-szükségletét.
Ráadásul a már a kutatástól kezdve fizetendő 12 százalékos bányajáradék igen jelentős bevételt biztosít az állam számára.







Forrás: mfor.hu
http://www.mfor.hu/cikk.php?article=33901&pat=6

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom