FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Szakmai cikkek
Szakmai cikkek : Vezeték nélküli adatátvitel Bluetooth-szal a Phoenix Contacttól

Vezeték nélküli adatátvitel Bluetooth-szal a Phoenix Contacttól

A Phoenix Contact 2001-ben kezdte forgalmazni az első ipari alkalmazásokhoz kifejlesztett, 2,4 GHz-es ISM-sávot használó analóg és diszkrét jelek átvitelére alkalmas rádiós rendszerét, a Trusted Wirelesst.

Ennek sikerén felbuzdulva a Bluetooth-technológia gazdaságosságára és egyben megbízhatóságára építve, a Phoenix Contact a svéd ConnectBlue AS céggel közösen RS–232, RS–422, RS–485 és ezekre épülő buszrendszerek adatátviteli jeleinek továbbítására alkalmas eszközöket fejlesztett ki.
A következőkben az ipari felhasználású PSI-WL készülékek első generációját mutatjuk be röviden.

A technológia

A Bluetooth adatátviteli technológiát az Ericsson fejlesztette ki azzal a céllal, hogy egymástól néhány méteres távolságban elhelyezkedő berendezéseket és készülékeket vezeték nélkül kössenek össze. Tipikusan a mobiltelefonok perifériáinak a telefonhoz kapcsolása volt a cél (kihangosító, számítógép, másik telefon stb.). Maga a Bluetooth-rendszer a szabadon igénybe vehető 2,4 GHz-es ISM-sávot használja, azonban a biztonság és a hálózatba köthetőség fokozására speciális protokollt használ az adatátvitel folyamán, amely nagyon egyszerű és biztonságosan üzemeltethető, ugyanakkor gazdaságosan előállítható integrált áramkörre épül.

Maximális átviteli sebesség közel 1 Mibit/s is lehet, bár a valós alkalmazások ennél kisebb átviteli sebességet érnek el (96 ... ~700 Kibit/s). Az átfogható távolság antennától függően néhány métertől néhány száz méterig terjedhet. A legnagyobb megengedett teljesítmény 10 mW (10 dBm) lehet.

Maga a Bluetooth-protokoll többféle párosítást tesz lehetővé. Lehet két készülék között pont-pont összeköttetésként használni és lehet több készülék között, virtuális hálózatba kötést is létrehozni.
Szintén a rendszer alapfunkciója a titkosíthatóság. Szoftveres konfigurálhatósággal három biztonsági szint érhető el. A legalacsonyabb esetben a készülékekhez bárki csatlakozhat jóváhagyás nélkül, a középső szint esetében szintén, azonban jóváhagyásra minden csatlakozáskor szükség van.
A legmagasabb biztonsági szint csak akkor engedi a készüléket csatlakoztathatni, ha a bejelentkező előre regisztrált a fogadóeszközben.

PSI - WL készülékek

Ezt a nagyon biztonságos, ugyanakkor gazdaságos rendszert kihasználva két készüléket fejlesztett ki a Phoenix Contact. A csak RS–232-es portra csatlakoztatható PSI-WL-PLUG-RS–232/BT kialakítását tekintve leginkább egy D-SUB dugaszhoz hasonlít, így akár közvetlenül a számítógépbe vagy a PLC soros portjára csatlakoztatható (hardver és szoftver handshake-hez is!). Nagyon fontos megjegyeznünk, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható egyszerű, olcsó irodai RS–232(USB)-Bluetooth konverterrekkel ellentétben ez a készülék tartalmazza az önálló RS–232-es kommunikációs protokoll stack-et, így közvetlenül képes pl. a PLC-portjára dugva azzal kommunikálni, adatátvitelt kezdeményezni.

Mivel ez a készülék az RS–232-es portról kapja a tápfeszültségét, így mindössze 30 m távolságot képes átfogni. A kifejezetten kapcsolószekrénybe történő elhelyezésre kialakított, sínre pattintható PSI-WL-RS–232-RS–485/BT készülék már RS–232, RS–422, RS–485 és ezekre épülő MODBUS, PROFIBUS, SUCONET stb. buszrendszerek jeleit is képes átvinni, illetve hálózatba kötni(!), maximum 187,5 Kibit/s sebességig.

A 24 V-os AC/DC tápfeszültségnek köszönhetően ez a készülék a saját pigtail (apró omnisugárzó) antennájával maximálisan 150 m, míg irányított antennával akár 500 m-es távolság áthidalására is használható. A konverter tetején egy négy LED-ből álló térerőmérő mutatja a vételi jelszintet, amelynek segítségével a beüzemelés és az irányba hangolás is egyszerűen elvégezhető.

Alkalmazások

Bluetooth rugalmasságának köszönhetően bármilyen alkalmazás elképzelhető. Legyen az pont-pont közötti összeköttetés vagy virtuális hálózatba kötés, mindegyik lehetséges, mindössze a megfelelő modult kell kiválasztani, és a konfigurációt helyesen elvégezni.




Forrás: ElektroNet 

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom