Hírek : Sármellékre is repülne a Malév |
Sármellékre is repülne a Malév
2006.08.17. 09:14
Két új belföldi légi járat indulhat el jövőre Magyarországon – értesült a Magyar Hírlap. Ezzel tovább nőhet a nagyobb vidéki repülőterek kihasználtsága, amelyek az idén is több százezer utast szolgálnak ki.
1923. június 29-én szájtátó tömeg tolonghatott a fővárosi Gellért Szálló előtti partszakaszon. Ekkor szállt ugyanis fel a Duna vizéről az első közvetlen Budapest és a Balaton közötti légi járat. A Junkers német repülőgépgyártó cég és gróf Jankovich-Bésán Endre tulajdonában lévő Aeroexpress Rt. hatszemélyes Junkers hidroplánjai az úri közönséget szállították a magyar tengerre.
Jövőre a Közép-Dunántúl egét ismét át lehet szelni a Budapest–Balaton menetrend szerinti járattal. Információink szerint az állami tulajdonban lévő Malév Zrt. ugyanis éppen erről tárgyal a Fly Balaton sármelléki repülőtér vezetőivel. A járat indítása a menetrend-készítési határidők miatt csúszik jövő évre, akkor viszont hetente tizennégyszer is fordulhatnak a gépek.
S nem csak a Balaton felé nyílna meg a légihíd. Úgy tudjuk: az egymilliárd forintból frissen felújított Pécs-Pogány repülőtérrel is tárgyal a Malév hasonló járatról, s mivel a nyáron ez is nemzetközi repülőtérré alakult, innen is indíthat nemzetközi járatokat. A két új járattal háromra bővülhetne a Magyarország különböző pontjait összekötő belföldi járatok száma. Jelenleg csak Budapest és Debrecen között van ilyen – ez a Malév és a német OLT légitársaságoké.
Mindez persze nem jelenti azt, hogy a Balatonra újra repülővel jár majd hétvégenként a felső tízezer, vagy hogy a pécsi egyetemisták repülővel utaznak haza. A jegyárak a járat beindítása esetén ugyanis aligha lesznek olcsóbbak a debreceninél, ami minden költséggel együtt oda-vissza 27 ezer forint.
A belföldi utazás költségeit a húsz-százalékos áfa is növeli, amelyet a külföldi (végső) célpont esetén nem kell fizetni. A debreceni járat tapasztalatai szerint elsősorban üzletemberek használják a belföldi járatokat, s ők is főleg arra, hogy – Ferihegyen átszállva – továbbrepüljenek külföldre. (Vagy fordított irányban: Brüsszelből Budapesten át Debrecenbe.)
Így a pécsi, illetve balatoni járatok is elsősorban az átszállókat szolgálnák. Igaz, ők sincsenek kevesen: Palkó Lajos, az idén várhatóan hetven-nyolcvanezer utast kiszolgáló Fly Balaton reptér marketing-igazgatója szerint évi tízezer utast is hozhatnak, ha egy ötvenfős gép járna nyolcvanszázalékos kihasználtsággal heti háromszor Budapest és a Balaton között.
Forrás: Magyar Hírlap.hu http://www.magyarhirlap.hu/cikk.php?cikk=106337
|