Hírek : Szénhidrogén nélkül |
Szénhidrogén nélkül
2006.08.16. 07:52
Balatonfűzfő - Megkezdődött a visszaszámlálás a Nitrokémia Zrt.-nél, heteken belül befejezik a környezeti kármentesítési munkát. Ezt követően az egykori központi gyártelepen a biotechnológia és a bioenergetika meghonosítására tesznek kísérletet.
A Nitrokémia égisze alatt folyó környezeti kármentesítés befejezés előtt áll. A feladatokat, annak ütemezését az ÁPV Rt. kezdeményezte 2003-as felmérés alapján határozták meg. A vagyonkezelő által jóváhagyott program hat projektet tartalmaz. A munka keretében az egykori klóralkáliüzem, a központi gyárterület, az úgynevezett külső égető, az egykori szentgáli lerakó, a szennyvíztisztító területe, valamint a papkeszi Nitrokémia-telep ártalmatlanítása került sorra.
A feladat elvégzésére 15,5 milliárd forintot szánt az állam. Mind a hat területen befejeződtek a mentesítéshez szükséges beruházások, a létesítmények kiépültek, folyamatos a víz- és talajtisztítás. Utóbbi még néhány évig eltart, a folyamat minimális felügyeletet igényel, tájékoztatott dr. Bakonyi Árpád, a társaság vezérigazgatója. Közben a Nitrokémia nevet váltott, vegyipariból környezetvédelmi tanácsadó és szolgáltató vállalattá lett. A Nitrokémia Zrt. szomszédságában a privatizált Nitrokémia 2000 Kft. felszámolás alatt áll. Ott is elképzelhetők környezeti károk. A munkából kivennék-e részüket? - kérdeztük.
A privatizációkor az állam vállalta, ha bármilyen környezeti kár felmerül, azt a Nitrokémia Zrt.-nek kell megoldania. A 2003-as felmérés egy kivétellel a Nitrokémia Zrt. területén található környezetvédelmi problémákat tárta fel - a papkeszi telep már akkor is a Nitrokémia 2000 tulajdonában állt, de a közismert talajvízszennyezés miatt bekerült a projektbe.
A Nitrokémia 2000 egyéb területeit nem vizsgálták. Időközben kiderült, ahol triazingyártás folyt, ott szintén történt talajszennyezés. Esetleg más üzemek területén is elképzelhető környezeti kár. Kérdés, a felszámolási eljárás során marad-e forrás az esetleges kármentesítésre? Megnyugtató válasz akkor születhet, ha alapos felmérés nyomán tisztázni lehet a környezeti károk nagyságát, s azt, melyik társaságnak milyen mértékben kell kivennie a részét a mentesítésből.
A vezérigazgató elmondta, a kármentesítés után felszabaduló területek lehetséges sorsára is kiterjed a figyelmük. Az egykori központi I. iparterület minden infrastruktúrával ellátott, jól megközelíthető. Lehetséges alternatívaként modern vegyipar megteremtésére gondoltak, amely azonban nem a hagyományos szénhidrogénbázison alapul. Azt az irányzatot szeretnék meglovagolni, amelyik a felesleges mezőgazdasági termékek hasznosításán alapul, ez pedig a biotechnológia, a bioenergetika. Tejsav, politejsav alapon a mindennapi életünkben nélkülözhetetlen termékeket lehet előállítani. Mivel ezek nem szénhidrogén alapon készülnek, környezetbarátok, a természetben lebomlanak.
A tevékenységnek környezetvédelmi kihatása nincs, amit az általuk megrendelt tanulmánnyal is igazolni tudnak. A megvalósítandó projekt több szálon is hasznot hozna a térségnek. Munkahelyeket teremtenének azoknak a szakembereknek, akik korábban a Nitrokémiánál dolgoztak. A veszprémi egyetem tudományos műhelyeként funkcionálhatnának. De az sem elhanyagolható, hogy vevők lennének a gazdák terményfölöslegére. Európa nyugati felén és Amerikában óriási léptékben folyik az iparág fejlesztése, nagy üzemeket állítanak át biotermékek gyártására.
A tengeren túl úgy tervezik, két-három évtized múlva már többségben lehetnek a környezetbarát termékek. A program elindításához állami támogatást szeretnének nyerni. A következő uniós költségvetési ciklus jelentős forrásokat biztosít.
Forrás: Napló Online http://www.naplo-online.hu/gazdasag/20060815_szenhidrogen_nelkul
|