FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek
Hírek : Olcsó kénből drága áram

Olcsó kénből drága áram

  2006.07.31. 07:13

A Nappal termelt energia legnagyobb részét nem napelemek, hanem az energiatermelést koncentráltan végző naperőművek biztosítják.

Egy új magyar technológiával az erőművi napáramtermelés hatékonysága megduplázható, a nemrég a sevillai SolarPaces nemzetközi napenergia-konferencián is bemutatott módszert azonban idehaza - naperőmű híján - egyelőre nem alkalmazzák.

A világban a legtöbb koncentrált napenergia-erőmű az USA-ban van, Európában Spanyolország számít a legnagyobb felhasználónak. Maguk az erőművek hatalmas tükörrendszerek, amelyek egy folyadéktároló tartályra sugározzák a Napból összegyűjtött hőenergiát. A tartályban a hőtároló folyadék többnyire fagyásbiztos sóoldat. A felmelegített folyadék segítségével gőzt fejlesztenek, ettől a ponttól a naperőmű ugyanúgy működik, mint a meleg vizet és/vagy áramot szolgáltató hagyományos erőművek.

A régóta használt, kikristályosodott megoldásnak két alapváltozata van, a tükörrendszerek alakja alapján az egyiket tornyosnak, a másikat vályúsnak nevezik. Létezik azonban egy harmadik rendszer is, amely épp egy, a közelmúltban szabadalmi védelmet kapott magyar fejlesztésen alapul. Ez a naperőmű-típus sóoldat helyett egy sokkal olcsóbb, jobban melegíthető és kevéssé korrodáló folyékony kénvegyületet használ hőgyűjtő közegként.

Az olajipari melléktermékként beszerzett kéntartalmú anyag több szempontból is forradalmasította a napáram-termelést: egyrészt megnövelte - fajtától függően 50-100 százalékkal - az áramtermelés hatékonyságát, másrészt pedig egy olyan "mellékjövedelmet" biztosíthat az üzemeltetőnek, ami a hagyományosnak számító 20 év helyett 5-6 évre csökkenti a megtérülési időt. A "magyar" erőmű ugyanis az áram mellett ún. oldhatatlan ként is termelhet, mégpedig a 70 dolláros tonnánkénti áron beszerzett folyékony kénből. Az oldhatatlan kénpor fontos gumiipari alapanyag, tonnája nagyjából 1600 dollárba kerül.

A kéngyártással kombinált megoldást még csak kísérleti gyártásban alkalmazták (a fejlesztési kísérletekbe a Műegyetem energetikai tanszéke is bekapcsolódik). A technológia iránt hirtelen megnőtt az érdeklődés, a magas olajárak miatt a naperőmű-beruházások vonzóbbá váltak. Magyarországon ez a konjunktúra egyelőre nem érvényesül, annak ellenére, hogy a jelenlegi feltételek mellett itthon is könnyű lenne finanszírozót találni a megújuló energiaberuházásokra. A gond itt is hasonló, mint a szélkerekeknél:
nehéz olyan vállalkozót találni, aki a milliárdos nagyságrendű projekt mellett az engedélyezéssel, illetve a hálózatra kapcsolás nehézségeivel is képes megbirkózni.






Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/412403/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom