Ennek célja a biztonsági földgázkészletezés "feltételeinek megteremtése", amelyhez "partnert és helyszínt" keresnek. A parlament nemrég döntött arról, hogy 2010-ig 1,2 milliárd köbméter gázkészletet kell felhalmozni, amelynek felszabadításáról a kormány rendelkezik. Ennek költségeit 150 milliárd forintra becsülték, ami jövőre - első lépésként - mintegy 20 fillér, 2010-ben pedig egy forint erejéig jelenne meg a gáz árában.
A kormány - akárcsak a kőolaj esetében - a stratégiai gázkészletek kialakításában is számít a magántőkére. A keretek rugalmasak: a gyakorlati megoldás az MSZKSZ Zrt.-től függ. A bejegyzés alatt álló céget a kőolaj-készletező szövetség kibővítésével létrehozott Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség (MSZKSZ) alapítja meg, egymilliárdos tőkével.
A pályázati kiírás gáztározásra alkalmas föld alatti mezővel bíró vállalkozóknak szól. Ebből legtöbb a Molnak van, e cég birtokolja a továbbszállításhoz szükséges gázvezeték-hálózatot is. A piacon nemrég megjelent német E.ON-t is a lehetséges pályázók között tartják számon, számos kisebb bányatelek-tulajdonos mellett.
Az még nem eldöntött, hogy a tározó kialakítására új pályázatot írnak-e ki - ez a mostani pályázatok tartalmától függ. A lényeg, hogy a fogyasztók számára legolcsóbb megoldást találják meg. A tárolandó gáz, illetve a párnagáz szállítására viszont később biztosan új pályázat lesz. (Egy mezőből csak akkor lesz tározó, ha oda előzetesen ugyanannyi gázt sajtolnak be, mint a tárolandó mennyiség. Így valójában
2,4 milliárd köbméter gázt kell majd venni.) Szakértők szerint a Gazprom csak ebben a körben jöhet majd számításba, hiszen Magyarországon nincsenek mezői.
A számítások alapján - amelyeket Kisújszállásra végeztek el - a mező átadása és a tározó kialakítása
70-80 milliárd forintba kerül. A gázvásárlás költségeire a korábban adott, nagyjából ugyanekkora becslés viszont alighanem visszafogott: számításaink szerint 2,4 milliárd köbméter gáz mai áron mintegy
160 milliárd forintba kerül.
Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/411015/