FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek külföldről
Hírek külföldről : Egyesül a világ két acélóriása

Egyesül a világ két acélóriása

  2006.06.26. 07:03

Mégsem az orosz Szeversztallal áll össze az unió legnagyobb acélgyártója, az Arcelor, hanem a nála is nagyobb Mittal Steel karjaiba omlik - vasárnap este megszületett erről a döntés. A fúzióval negyedmillió főt foglalkoztató gigaholding jön létre.

Minden korábbinál többet, 40,37 eurót ígért az Arcelor részvényeinek darabjáért Lakshmi Mittal, brit-indiai milliárdos, hogy a luxemburgi székhelyű, ám Franciaországban és Belgiumban is saját érdekeltségnek tartott cég végül elfogadja a Mittal Steel korábban ellenségesnek tartott felvásárlási ajánlatát. Ez legalább 30 milliárd eurós - mintegy 8400 milliárd forintos - üzletet jelent. Eközben viszont Alekszej Mordasov, az orosz Szeversztal erős embere igyekezett lejjebb vinni korábbi ajánlatát - így nem 32, hanem csak
25 százalékot megcélozva az Arcelor-Szeversztal egyesülés révén létrejövő cégcsoportban.

Inkább az indiai tulajdonossal megfejelt Mittal, vagy pedig az oroszok? Melyik a kisebb üzleti kockázat? - ezt volt hivatott eldönteni az Arcelor vasárnapi, rendkívüli igazgatótanácsi ülése. A Mittal hónapokon át élesen elhárított közeledése azt követően vált elfogadhatóvá az EU vezető acélvállalata számára, hogy a részvényesek az "orosz kockázat" miatt megfúrták az igazgatótanácsban már-már nyélbe ütött üzletet.

Ennek értelmében az Arcelor 11,7 milliárd euróért felvásárolta volna a Szeversztalt, mégpedig tőkeemeléssel, amelyet Mordasov maga finanszírozott volna. Ezen túl 1,25 milliárd eurót készpénzben is befizetett volna Luxemburgba, vállalva, hogy négy éven át nem bővíti részvénypakettjét. (33,3 százalékkal az orosz mágnás már nem csak a cég legnagyobb tulajdonosává válhatott volna - leelőzve a luxemburgi államot -, de kötelessége is lett volna vételi ajánlatot tenni a részvényes társaknak a többi papírra.)

A hollandiai bejegyzésű Mittal korábban 37,74 eurót ajánlott a részvényekért, ám az ezekkel való kereskedést szerdán 35,02 euró értéknél beszüntették, mivel túlságosan spekulatívnak találták.
(A kereskedés hétfői újranyitása indokolta a vasárnapi, rendkívüli ülést.) Az Arcelor korábban még attól tartott, hogy a Mittal "bóvlinak" minősített üzleti filozófiájával egyszerűen felfalná, s ráadásul 40-60 ezer munkahelyet tenne fölöslegessé Nyugat-Európában.

Holott a fúzió nagyon is logikusnak tűnik. A világ két vezető acélipari óriásáról van szó, amely több tízmillió tonnás évi termelésével utasítja maga mögé japán, dél-koreai, kínai és amerikai vetélytársait.
A cégek földrajzilag kiegészítik egymást: a Mittal Észak-Amerikában és Kelet-Európában, az Arcelor pedig Nyugat-Európában és Latin-Amerikában erős. Egyesülésükkel a világpiac tizenkét százalékát ellenőrző, több mint negyedmillió főt foglalkoztató gigavállalat jöhetne létre.

A Mittal-Arcelor üzlet az acélipar egészének fúziós tendenciájába illeszkedik. A 80-as évekig Európa acélipara többségében közvetve vagy közvetlenül az állami szektortól függött. Fájdalmas szerkezetátalakítással, költségleépítéssel, tömeges elbocsátásokkal csak a legkiemelkedőbbek jutottak el mára oda, hogy a globális versenyben is megállják a helyüket. A ma 94 ezer főt foglalkoztató és bőven nyereséges Arcelor 2001-ben még 681 millió eurós veszteséggel debütált. Az óriások túlélését biztosítja, hogy a kínai ipari fejlődés megugrása óriási keresletet teremtett az acéliparon, s az egekbe röpítette az árakat - ami az autógyáraknak viszont a legkevésbé sem kedvez.





Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/408657/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom