Hírek : Csődöt jelentett a Transelektro |
Csődöt jelentett a Transelektro
2006.06.01. 08:18
Felszámolása még nincs napirenden, de ma délelőtt várhatóan csődöt jelent a Transelektro-csoport vezető cége - értesült a Népszabadság. A vállalatbirodalom megmentésére szövetkezett bankkonzorcium megszűnt. A pénzintézetek azonnali inkasszót jelentenek be.
A Transelektro megmentése túl sokba kerülne a pénzintézetek szerint. Ezért a Vegyépszer- Közgép-Resonator befektető hármas által kidolgozott megmentési terv támogatása helyett a bankok a cég vállalkozásainak felszámolásánál próbálnak majd visszanyerni valamennyit 50 milliárd forintnyi hitelükből, ha a felszámolást az új tulajdonosok nem tudják megakadályozni.
A cég csődvédelmet kér, és megkezdi az egyezkedést a pénzükért sorban álló hitelezőivel és szállítóival. Tímár Gyula, a társaság elnöke az értesülést se megerősíteni, se cáfolni nem kívánta, de közölte: a soron következő lépéseket csütörtök délelőtt hozzák nyilvánosságra. Tegnap délután lejárt a törlesztésre adott moratórium. Így hozzávetőleg 13 milliárd forintnyi hitel azonnali kifizetése esedékes. Ezt a bankok előreláthatólag azonnali inkasszóval próbálják majd behajtani.
Emellett a Transelektro búcsút mondhat a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. védőernyőjének is. Az állami bank tegnap eladta a tulajdonosok által egymilliárd forint erejéig feltőkésített - a Vegyépszer Magyar Útépítő Kft.-jéből létrehozott - Transelektro Fővállalkozó és Szolgáltató (TFSZ) Kft.-nek a GTV-ben meglévő tulajdonrészét. A 42 százaléknyi, ötmilliárd forint névértékű részvénycsomag árát egyelőre nem tudni, de valószínű, hogy az MFB töredékáron értékesítette a pakettet.
A hírek szerint a Ganz Transelektro Közlekedési (GTK) Zrt. szintén kénytelen lesz csődvédelmet kérni. Így egyre biztosabbnak látszik, hogy nem vesz majd részt a BKV új metrókocsijainak gyártásában, amelynek szerződését éppen tegnap írták alá.
A legjobb helyzetben látszólag a Ganz Transelektro Energetikai és Környezetvédelmi (GTEK) Zrt. van. A hiteleire adott moratóriumot június 9-ig meghosszabbították. Az egyetlen kiutat a bennfentesek szerint az jelentheti, hogy a TFSZ átveszi a GTEK még életképes projektjeit. Így a tulajdonosok új cégébe kerülhet a Paksi Atomerőmű Zrt.-vel kötött - a hírek szerint évente mintegy másfél milliárd forint értékű - karbantartási szerződés.
Transelektrón belüli interpretációk szerint mindez azt jelenti, hogy a vállalatbirodalomnak az új tulajdonosok kezében megvan az esélye a túlélésre. A holding vállalkozásainak életben tartásához azonban elkerülhetetlen, hogy a tulajdonosok tekintélyes összegekkel járuljanak hozzá a tartozások rendezéséhez, a folyamatban lévő projektek végigviteléhez. Ezt azonban kétségessé teszi, hogy a hírek szerint még a június elején esedékes bérek kifizetésére sincs meg a fedezet.
Mindez előrevetítheti azt is, hogy a Transelektro cégei közül több legkésőbb a nyár derekán felszámolás alá kerül. Örökségükön a bankok és a jelenlegi tulajdonosok együtt osztozkodnak majd. Ennek a forgatókönyvnek a megvalósulása egyúttal azt is jelenti: a legrosszabb helyzetben a cégek beszállítói lesznek, akik követeléseiknek töredékét szerezhetik vissza. Reményt legfeljebb az nyújthat, hogy az életképes beruházások befejezéséhez a TFSZ-nek is szüksége lesz a külső partnerek munkájára.
Forrás: origo.hu http://www.origo.hu/uzletinegyed/hirek/vallalatihirek/20060601csodot.html
|