Folyékony gáz csillapítja Kína energiaéhségét
2006.05.26. 08:24
A Sencsen városban épült LNG-kikötőbe pénteken, a tervezettnél három nappal korábban megérkezik Kína cseppfolyósföldgáz-importjának legelső tétele. A 2002. októberi szerződés óta több mint a kétszeresére nőtt az olaj ára, ezért a kínai LNG-vevők nagy megtakarításra tesznek szert.
Péntekre várják Kína legelső LNG-import szállítmányát a Sencsen városban (Guangdong tartomány) épült terminálra. A tanker három nappal előbb érkezik a tervezettnél, idézi a Platts energiaipari információszolgáltató az olajkikötő szóvivőjét.
A nemrég épült tároló kapacitása évi 3,7 millió tonna. Ünnepélyes felavatását csak júniusra tervezik, rendszeres használatát pedig csak valamikor szeptembertől. A tárolót üzemeltető cég egy 25 éves LNG-szállítási szerződést írt alá az ausztráliai North West Shelf Venture nevű társasággal évi 3,3 millió tonna LNG szállításáról.
A visszagázosított LNG-t a városi gáz használóihoz juttatják majd el Sencsen, Dongguan, Guangcsou és Fosan városokban. Jut belőle a sencseni, a guangcsoui és a huicsoui erőműveknek, sőt Hongkongnak is.
A szállítási szerződés 2002 októberében született azon árképlet alapján, mely szerint egy hordó LNG ára 25 dollár. Ugyanez az árformula az alapja a legtöbb ázsiai LNG-szerződésnek. Annak köszönhetően, hogy a megállapodás óta több mint a kétszeresére nőtt az olaj ára, a kínai LNG-vevők óriási megtakarításra tesznek szert.
Az alacsony ár még azelőtt született, hogy az LNG-eladók emelték volna áraikat a piac szűkülése miatt. A tárolót üzemeltető cég tulajdonosa, a Kínai Nemzeti Part menti Olajtársaság kétszeresen is jól járt, mert az ügylet részeként olcsón jutott 5,3 százaléknyi részesedéshez az eladó NWS készleteiben.
A terminál építésének első szakasza 7,2 milliárd jüanba (898 millió dollárba) került. Ennek részeként három, egyenként 160 ezer köbméteres tartály is épült, valamint egy 145 ezer köbméteres LNG-szállító eszköz, végül pedig egy 380 kilométeres gázvezetékrendszer. A terminál 33 százaléka az említett CNOOC kínai állami olajtársaságé, 30 százaléka a BP-é, a fennmaradó hányad helyi és hongkongi tulajdonosoké - tájékoztatta az [origo]-t a Magyar Energiahivatal.
Forrás: origo.hu http://www.origo.hu/uzletinegyed/hirek/vallalatihirek/20060525folyekony.html
|