Hírek : Nem kap még egy állami mankót a Transelektro |
Nem kap még egy állami mankót a Transelektro
2006.05.04. 08:35
Újabb állami segítség nélkül kell megmenteniük tulajdonosainak a Transelektrót. A beavatkozás létszámcsökkentéssel, vállalkozások eladásával, a jól működő projektek egy részének új társaságba vitelével járhat. Úgy tudjuk, hogy a tulajdonosok már a cégcsoport könyvvizsgálójának felelősségét is feszegetik.
Egy hét, és eljön az igazság pillanata a Transelektro hitelezői és tulajdonosai számára. A gazdasági tárca és a cégcsoport tegnapi egyeztetésén ugyanis megállapodtak, hogy az ipari holding megmentési tervét a jövő héten leteszik az asztalra. Így a vállalatbirodalom mögött álló bankoknak választaniuk kell: felszámolásba viszik a Transelektro cégeit, és veszteségként leírják mintegy negyvenmilliárd forintnyi hitelük nagy részét, vagy a tulajdonosokkal közösen próbálják kihúzni a kátyúból a társaság szekerét. Utóbbit azonban már biztosan nem állami garanciák fedezékéből tehetik meg.
Az állam kitettsége nem nőhet tovább a Transelektro cégei érdekében - válaszolta lapunk kérdésére Kóka János. A gazdasági tárca vezetője a nehéz helyzetbe került ipari holding főtulajdonosaival folytatott megbeszélés után megismételte korábbi kijelentését: a Transelektro nem kaphat újabb állami garanciákat. A cégcsoportba pumpált közpénzek sorsának viszont szerinte világossá kell válnia. Alapvető érdeknek nevezte, hogy a holding cégei ismét termelő vállalkozások legyenek. Az ellenben nem cél, hogy az állami MFB továbbra is a tulajdonosok csapatában maradjon.
A szaktárca vezetője elmondta: az MFB jelentése szerint a Transelektro a hitelcéloknak megfelelően használta fel a kereskedelmi bankoktól kapott kölcsönöket. Megerősítette ugyanakkor, hogy az Eximbank ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz a Ganz Transelektro Villamossági (GTV) Rt. kuvaiti beruházásainak hitelezésénél feltárt szabálytalanságok miatt. Így a vizsgálódásba immár a rendőrség is bekapcsolódhat.
A szakmai érdeklődés előreláthatólag nem kerüli majd el a Transelektro cégeinek könyvvizsgálóját sem. Az Ernst &Young illetékeseinek arra kell majd magyarázatot adniuk, hogyan fordulhatott el, hogy a 2004-es mérlegek szerint a holding cégeinél még minden rendben volt, a 2005-ös kimutatások viszont már hosszú ideje tartó válságot mutatnak.
A szakértők szerint ezt a kérdést elsőként a Transelektro részvényesei tehetik fel a könyvvizsgálónak. A hitelező és garanciát adó bankok szintén feszegethetik a mérlegek valóságtartalmát. Ők akár kártérítési igényeket is megfogalmazhatnak, ha abban a téves hitben hiteleztek, hogy a Transelektro mérlegeiben nincs a gazdálkodási problémákra utaló jel.
A Transelektro tulajdonosai most állítják össze a cégcsoport reorganizációs tervét. Tímár Gyula, a GTV elnöke szerint a Roland Berger tanulmányára épülő anyag a jövő hét elejére elkészülhet, és elfogadására is rövid időn belül sor kerülhet. A terv részleteit azonban még nem dolgozták ki. Más forrásból úgy tudjuk: valószínűnek látszik, hogy a cégcsoport megmentése nagyarányú átszervezésekkel és létszámcsökkentéssel jár majd.
A tulajdonosok a Transelektro megmentése érdekében várhatóan javaslatot tesznek a hitelező pénzintézeteknek követeléseik átütemezésére, illetve a reorganizáció finanszírozására. Emellett napirendre kerül majd az is, hogy a bankok követeléseik egy részének leírásával enyhítsenek a holding nehézségein. A cégcsoport kevéssé meghatározó vállalkozásait eladnák, a kisebb vállalkozások iránt állítólag számos befektető érdeklődik.
A Roland Berger tanulmányából kiolvasható az is: a lehetőségek között szerepel, hogy a Transelektro tulajdonosai egy teljesen új céget hívnak életre. Ennek az lenne a feladata, hogy megvásárolja az ipari holding még egyenesbe hozható, jól működtethető projektjeit. A kedvező kilátásokkal kecsegtető beruházások eladásáért kapott bevételeket a Transelektro cégei reorganizációjára fordíthatná.
Forrás: nol.hu http://www.nol.hu/cikk/402750/
|