A csoportnak újabb 8-10 milliárdos tőkejuttatásra lenne szüksége - aminek a felét a tulajdonosok állnák.
A másik felének előteremtésére azonban állami segítséget kérnek. Ezt azonban nem biztos, hogy megkapják.
Mennek vagy maradnak az új tulajdonosok? - időszerű a kérdés a Transelektro-csoportnál. Április 30-án ugyanis elvileg lejár az az opciós megállapodás, amellyel a Vegyépszer Rt., a Közgép Rt. és a Resonator Kft. konzorciuma összesen 76,66 százalékos részesedést vásárolhat Székely Péter vállalatbirodalmának menedzsmentcégében. A befektető hármas korábban a nehéz helyzetben lévő cégcsoport átvilágításának eredményétől tette függővé lépéseit. A lehetőségek között a további befektetések éppen úgy szerepelnek, mint az, hogy visszalépnek, és a Transelektro gondját eredeti tulajdonosának kell megoldania.
Nincs végleges döntés a Transelektróról - válaszolta megkeresésünkre Tímár Gyula. A cégcsoportot elvileg öszszefogó Ganz Transelektro Villamossági (GTV) Rt. igazgatóságának elnöke ezért terveikről egyáltalán nem kívánt nyilatkozni. Más forrásból viszont úgy tudjuk: a befektető hármas, ha nem is mindenáron, de folytatná, amit elkezdett. Első lépésben május végéig meghosszabbítanák a részesedésvásárlásra szóló opciós megállapodást. Így időt nyernének annak eldöntéséhez: vállalhatónak tartják-e a Transelektro-csoport megmentésének kockázatát.
A kétségeket a hírek szerint az okozza, hogy a nehéz helyzetbe került ipari holding átvilágítása a vártnál rosszabb eredményt hozott. Egyértelművé vált, hogy az eddigi hárommilliárd forintos tőkejuttatás legfeljebb az azonnali felszámolás elkerüléséhez lesz elég. A cégcsoport reorganizációjához újabb, 8-10 milliárd forintra lenne szükség. Ennek az összegnek a felét a tulajdonosok saját maguk teremtenék elő, ám a befektetés teljes kockázatát nem akarják egyedül vállalni. Ezért szeretnék, ha a kormány ismét garanciákkal szállna be az üzletbe.
Az újabb állami szerepvállalás azonban ma még kérdéses. Értesüléseink szerint Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a jövő hétre várja a Transelektro reorganizációs stratégiáját és az előzetes vizsgálati eredményeket a korábbi források felhasználásáról. További állami kötelezettségvállalásról egyelőre nem kíván tárgyalni.
Eközben a hírek szerint a Transelektrónak hitelező pénzintézetek is lázasan egyeztetnek. Kiderült ugyanis, hogy az eddig számon tartott összesen harmincmilliárd forintnál több pénzük is bennragadhat a holdingban. A legújabb számítások azt mutatják, hogy a megállapodás hiányában veszteségként leírandó hitelek összege elérheti a negyvenmilliárd forintot is. Ezenfelül, ha a Transelektro cégeit nem sikerül működőképessé tenni, aktuálissá válnak a korábbi banki kötelezettségvállalások is. A különböző garanciavállalások lehívása pedig újabb 15-20 milliárd forint kárt okozhat.
A Transelektro összeomlásának és csődjének elkerülése érdekében a hitelező pénzintézetek állítólag készek akár korábbi hiteleik újabb, igen hoszszú távra szóló átütemezésére is. Így a nehéz helyzetben lévő társaságok fellélegezhetnének, és a bankoknak sem kellene azonnal veszteségként leírniuk a Transelektro hiteleit. Az újabb külső beavatkozáshoz a hírek szerint leginkább az állami szerepvállalásnak kellene tisztázódnia.
Szakértők szerint más kérdés, hogy hosszú távon a Transelektro és hitelezői számára egyaránt talonban lévő lehetőség a cégcsoport csődje. A csődvédelem idején kötött csődegyezségek révén ugyanis meg lehetne szabadulni a holding szállítói tartozásaitól. A találgatások szerint azonban a csődeljárás megindításához első lépésben a Transelektro cégeit ki kellene menteni az ellenük folyó állítólag mintegy
110 felszámolási eljárásból. Emellett a bankoknak is el kell fogadniuk hiteleik elvesztését.
Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/402364/