Naponta hat tonna kézi és nyolcvan tonna gépi megmunkálású üveg kerül ki a salgótarjáni öblösüveggyárból. A cég nagyobb kapacitással termel és eredményesebben gazdálkodik most, a felszámolás alatt, mint amikor tulajdonosa rendelkezett felette.
Szondi György felszámolóbiztos elmondta: az St-Glass felszámolását egy évvel ezelőtt indították el a gyár beszállítói, illetve hitelezői. A felszámolási eljárás során másodszor kísérelték meg eladni a céget, a nógrádi iparmedence egyik legrégebbi - több mint 110 éves múltú - iparvállalatát. Legalább 1,3 milliárd forintot kellett volna letenni annak, aki meg akarta volna szerezni, s emellett vállalni kellett volna a dolgozók további foglalkoztatását is. Érdeklődő akadt nem is egy, hazai és külföldi egyaránt, ám ajánlatot végül senki sem tett.
Szondi György közölte: a hitelezői választmány döntése szerint egy hónapon belül újabb értékesítési kísérletet tesznek, az új tendert május 26-án zárják. Reményeik szerint akkor vevőre találnak, az elmúlt egy évben ugyanis számos olyan változás történt, amely kedvezően befolyásolhatja az adásvételt.
A legfontosabb az, hogy megállapodtak a hitelezői választmánnyal: nem szedik szét darabjaira a céget, hanem a menedzsmenttel megpróbálják eredményessé tenni a működését, ami a gyárat értékesebbé teheti a befektetők szemében.
Ennek a folyamatnak a részeként pótolták az elmaradt karbantartási feladatokat, s jelenleg is teljes kapacitással termelnek. A cég pozícióját javítja, hogy míg termékei korábban elsősorban Japánban és az Egyesült Államokban keltek el, most a számukra kedvezőtlenebb dollár elszámolású piac mellett új vevőik révén euró elszámolású piacokon is erősítették pozícióikat. A cég eredményesen szerepelt a frankfurti szakvásáron is. A gazdálkodás azonban így is csak szakmai befektető bevonásával lehet eredményes.
A tenderbontást ezért is várják izgatottan Salgótarjánban.
A cég ingatlanai önmagukban nem sokat érnek, a nógrádi megyeszékhelyen ugyanis nyomottak az ingatlanárak, s a rekultiváció is sokba kerülne. Vannak értékes gépek a gyárkapun belül, többek közt az a gyártósor, amely két évvel ezelőtt egy uniós finanszírozású konstrukcióban került mintegy 800 millió forintért a céghez, s amelyen olyan műveleteket tudnak végezni, amilyenekre a korábbi technológiával nem voltak képesek, ám mégsem ezek adják a gyár igazi értékét.
Az üveges szakemberek szerint a fő érték az általuk, szüleik és a nagyszüleik által megteremtett szakmakultúra. Ahogy egyikük mondta: "Az üveg nemes anyag. Csak azt választja, aki megtalálja benne az anyag csodáját. Azt a csodát, amikor a homokból kristálytiszta, szemet gyönyörködtető forma és ragyogás lesz."
Üvegipari képzőművészek térplasztikái és a formatervezett poharak, kelyhek ezrei reprezentálják a gyár bemutatótermében mindazokat a fúvott, festett, csiszolt üvegeket, amelyeket valaha itt gyártottak.
A kérdés persze most valójában nem az, hogy kit választ az üveg, hanem az, lesz-e befektető, aki ezt az üveggyárat kiválasztja magának.
Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/401921/