Bár "történelmi" mélypontokra esik a fogyasztói árak emelkedésének az üteme, az áfacsökkentés mindeddig korlátozottabban fejtette ki hatását, mint sokan gondolták, ráadásul nehéz megítélni, mikor gyűrűzhet be az árakba a gyengébb forint, és hogy miként is alakul az infláció az idén.
A KSH tegnap azt közölte, hogy márciusban 2,3 százalékkal emelkedtek az árak 2005 márciusához képest, és 0,6 százalékkal februárhoz viszonyítva. A maginfláció - az élelmiszer- és energiaáraktól szűrt mutató - 0,7, illetve 0,2 százalék volt. Az élelmiszerek mind éves, mind havi összevetésben az átlagnál jobban drágultak, az idényáras termékek meg különösen. Egy év alatt a tartós fogyasztási cikkek olcsóbbak lettek, a szolgáltatások viszont tavaly márciushoz képest az átlag fölött drágultak.
Az élelmiszer- és a szolgáltatásárak trendjére hívta fel a figyelmet Barcza György, az ING elemzője, aki az év végére kétszázalékos inflációt vár, és előrejelzése szerint a fogyasztóiár-adat júliusban 1,5 százalékra mehet le, aztán emelkedni kezd. Barta Judit, a GKI főmunkatársa azt mondta: a második fél évben a várható reformok miatt emelkedő inflációra lehet számítani.
A GKI prognózisa szerint az idén 2,3 százalékos lesz az ütem. Az első negyedévi átlagos 2,5 százalékos adat megfelel a cég előrejelzésének.
Az élelmiszerárak változását emelte ki Barta Judit is, hozzátéve, hogy a gyengébb forint hatása gyorsan a benzinárakban jelentkezhet, a többi termék esetében a piaci verseny korlátozza az érvényesítését, és ez egyébként is több hónapon át szűrődhet csak át. Az MNB február végén kiadott inflációs jelentése
1,3 százalékos éves átlagos inflációt prognosztizált 2006-ra, s nem egészen három százalékost 2007-re.
Londoni elemzők sem látják még az inflációs számokban az utóbbi időszak forintgyengülését.
A Goldman Sachs az MTI tudósítása szerint kiemeli, hogy az élelmiszerár-inflációban, amely eddig nagyon kedvező volt, a jelek szerint most már fordulat megy végbe. Az elemzés megjegyzi: az MNB 275 forintos euróárfolyamig nem nyúl a kamathoz, ha az inflációs helyzet a jelenlegihez hasonló marad. Ugyanitt jelölte meg Olivier Desbarres, a Crédit Suisse szakértője azt az árfolyamszintet, ahol szerinte a jegybank már elkezdene idegeskedni, bár akkor sem elsősorban az infláció miatt.
A Dresdner Bank szerint a forint március eleje óta végbement 4,5 százalékos gyengülése
0,3 százalékpontot fog hozzáadni az inflációhoz a következő hat hónapban.
A magyar valuta egyébként - a feltörekvő piaci mozgásokkal összhangban - jócskán erősödött tegnap.
Az eurót reggel még 266,50, míg késő délután 264,50 forinton jegyezték.
Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/400456/