FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek
Hírek : Az erőművek inkább visszafogják a termelést - nő az áram ára

Az erőművek inkább visszafogják a termelést - nő az áram ára

  2006.03.29. 08:03

A kibocsátási egység árát nem tartalmazó áramár mellett nem hajlandó teljes kapacitással működni a nyugat-európai erőművek egy része.

Sok széntüzelésű létesítmény ugyanis a termelés helyett szén-dioxid-kibocsátási egységei értékesítését választja. A jelenség az uniós szén-dioxid-kvótakereskedelmi rendszer jellegéből adódik. Ugyanis a nagy szén-dioxid-kibocsátó létesítmények, köztük az erőművek minden évben meghatározott számú – egyenként egy tonna szén-dioxid kibocsátására feljogosító – kibocsátási egységet (kvótát) kapnak díjtalanul korábbi emissziós értékeik alapján. Ha az érintett létesítmények szükséglete – például a szén-dioxid-kibocsátást fokozó termelésnövelés esetében – nagyobb a kiosztott kvótamenynyiségnél, hiányukat a piacról pótolhatják, illetve feleslegüket is szabadon értékesíthetik.

Ugyanakkor az energiaszektorban a magas szén-dioxid-kibocsátási faktorú erőművek meghatározott áramár alatt jobban járnak, ha visszafogják termelésüket, mert ezzel olyan kvótafeleslegük keletkezik, amelyet jobb áron adhatnak el, mint ha változatlanul termelnének. Mindez főként a nagy szén-dioxid-kibocsátó széntüzelésű erőműveknél érezhető.

Környezetvédelmi szempontból tulajdonképpen előnyös a jelenség, a termelés eltolódhat a tisztább tüzelőanyagok irányába.
Csakhogy az áram kereslete rugalmatlan, az importlehetőségek viszont korlátozottak, ezért az áramfogyasztók kénytelenek olyan árat megfizetni, amelyen már érdemes termelni, azaz amely tartalmazza a kibocsátási egység árát is. Ez a mechanizmus felfelé ható nyomásként jelenik meg az áram árában.

A liberalizált árampiacokon az áram és a kibocsátási egység ára szorosan korrelál – fejtette ki kérdésünkre Szabó Gergely. A Vertis Környezetvédelmi Pénzügyi Tanácsadó Kft. szakértője szerint a kelet-közép-európai áramárakban még nem jelenik meg a kibocsátási egység értéke, de a termelők egyre inkább tisztában vannak a kibocsátás, illetve a kibocsátáscsökkentés értékével. Az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerében (EU ETS) részt vevő vállalatoknak minden egyes tonna szén-dioxid-kibocsátás csökkentés
27 euró bevételt vagy költségcsökkentést hoz. Ezért a termelés optimalizálásakor nem lehet figyelmen kívül hagyni ezt a tényezőt.

A villamos energia árának emelkedése a nemzeti kormányoknál is többlet-adóbevételt generál, ám a nagy ipari áramfogyasztóknak komoly költségnövekedést okoz. Így például a vas- és acéltermelőknek az áramár növekedése miatt a költségszint jelentős emelkedésével kell számolniuk, miközben exportpiacaikon konkurenseik versenyképességét ez, valamint az esetleges hiány miatt jelentkező kvótavásárlási szükséglet sem rontja. Márpedig a legtöbb európai vas- és acélipari vállalat nem kíván „extraprofitot” fizetni az áramtermelőknek egy olyan jogosultság megfizetéséért, amelyet ingyen osztottak ki.

Többek között a vas- és acéltermelő vállalatok panaszainak hatására Németországban több javaslat készült el az erőművek spekulációs mozgásterének csökkentése céljából. Így – egyebek mellett – felmerült, hogy a nagy áramtermelő létesítmények csak aukción juthassanak hozzá kibocsátási egységeikhez, vagy csak utólagos elszámolás alapján kaphassák meg kvótáikat. A vita egyelőre nem jutott nyugvópontra, ám az bizonyos, hogy a 2005–2007-es időszakban már nincs mód jelentősebb változtatásokra, s az esetleges módosítások csak a 2008– 2012-es tervezési időszakban jelenhetnek meg.






Forrás: Világgazdaság Online

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom